od zeleného smaragdu po UV filter

Predstavte si kamaráti, že už rímsky panovník Nero sa chránil pred slnkom a svoje obľúbené gladiátorské zápasy sledoval cez zelený smaragd. Prvé slnečné okuliare vznikli už v 12. storočí. Eskimáci začali používať "snežné okuliare" . Bol to kúsok kosti s vyrezanou štrbinou uprostred ako ochrana pred slnkom.

V Číne zase napríklad používali slnečné okuliare sudcovia s cieľom neodhaliť ich mimiku pred zločincami. Niektoré deti si tento čínsky princíp osvojili a okuliare používajú okrem iného aj na zmätenie rodiča...

Každopádne, kedysi málokto veril, že tmavé sklá môžu chrániť zrak a slnečné okuliare považoval za nevkusnú zdravotnícku pomôcku. Až v 20. tokoch 20. storočia sa nosenie slnečných okuliarov rozšírilo a začali sa stávať aj módnym doplnkom.
Odvtedy sa dizajn aj kvalita slnečných okuliarov trošku zmenili však áno.  
Teraz to dám trošku "na odborníka" :). Pri výbere slnečných okuliarov, špeciálne pre deti, je potrebné brať do úvahy nasledujúcich pár faktorov:

- UVA a UVB filter. 

Slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou do 400 nanometrov sa nazýva UV žiarenie. Toto žiarenie je rovnako ako pre pokožku škodlivé aj pre oči. Môže totižto spôsobovať nevratné poškodenia zraku, ktoré sa vekom znásobujú. Práve preto je dôležité chrániť si zrak slnečnými okuliarmi vždy, keď trávime čas vonku za slnečného počasia. UV žiarenie je v závislosti od vlnovej dĺžky možné rozdeliť na UVC, UVB a UVA. UVC žiarenie je pohlcované atmosférou, takže pre ochranu zraku sú potrebné okuliare so 100%-ným UVB a UVA filtrom. 

- Dostatočná veľkosť skiel, aby zatienila celé okolie očí

- Filter škodlivého modrého svetla

- Certifikácia podľa európskych noriem

- Ľahký flexibilný rám

- Bezpečnosť

A tak sa dalo dokopy pár múdrych francúzskych hláv s citom pre dizajn a navrhli tieto super okuliare Ki ET LA. Sú to skutočne unikátne slnečné okuliare pre deti. Ich najväčšou výhodou je, že aj keď sa nejaký malý človek rozčúli a rozhodne sa rozdupať prvé na čo siahne, v tomto prípade dosadíme do role obete okuliare Ki ET LA, nemá v súboji s nimi žiadnu šancu. Majú ľahučký rám bez pántov a skrutiek, sú ohybné a absolútne nerozbitné. 

Navyše, detské oči sú na slnko veľmi citlivé a zraniteľné. Rohovka a obzvlášť šošovka ešte nie sú dostatočne vyvinuté, aby chránili sietnicu. U detí mladších ako 1 rok až 90% UVA a 50% UVB prechádza až k sietnici a spôsobuje poškodenia, ktoré sa prejavia až neskôr. Šošovka sa vyvíja až do veku 12 rokov dieťaťa. Preto je veľmi dôležité chrániť oči detí už od malička. Okuliare sú dostupné v štyroch modeloch rozdelených podľa veku:

• DiaboLa 0-18 mesiacov

• JokaKi 12-30 mesiacov

• JokaLa 2-4 roky

• JokaKid’s 4-6 rokov

 

A nakoniec zopár faktov v skratke :)

100% ochrana /  filter kategórie 4, 100% UVA, UVB filter / odolné polykarbonátové sklá (kvalitnejší filter ako akrylové sklá) / Blue Blocker – filter škodlivého modrého svetla / dostatočná veľkosť skiel, aby zatienila celé okolie očí / certifikované podľa európskych noriem EN ISO 12312-1:2013/A1:2015 Bezpečnosť /  nerozbitné a ohybné – deti bočnice nikdy nezlomia ani nevykrútia /  bez ostrých pántov a skrutiek, ktoré znamenajú nebezpečenstvo pri úrazoch / pohodlie / veľmi ľahký a flexibilný rám / bočnice prispôsobené tvaru hlavy, tenké a ohnuté aby netlačili za uškami / odnímateľný popruh udrží okuliare správne nasadené / rešpekt k prírode / plne recyklovateľné / nerozbitné = dlhá životnosť /  praktický obal „CARRY-ME“ z recyklovaného papiera

 

Tak ak ste na ne zvedaví milí kamaráti, hop šup ku mne na Grosslingovu 37, budem sa na vás tešiť uvPAC posielam

váš Pán Medvedík