wood and roll

Rozhodol som sa Vám postupne predstavovať šikovných a kreatívnych ľudí, s ktorými spolupracujem a ktorých mám rád. Davida som spoznal len nedávno a veľmi som si ho obľúbil. Pracuje s drevom, ktoré sa stalo základným "médiom" jeho tvorby. Tak enjoy prvý diel dizajnérskeho samopredstavovania :)

 

 

 

Moje meno je David, pochádzam zo Žiliny a značku WOOD&ROLL som založil v roku 2015. Myšlienka tvorby niečoho vlastného a kreatívneho sa so mnou ťahá v podstate už od dávna. V procese vytvárania dizajnových produktov využívam svoje rôznorodé životné skúsenosti. V mladosti som začínal ako graffiti writer. Toto obdobie života malo pre mňa veľký význam – cestoval som, spoznával nových ľudí, kultúry a subkultúry. Neskôr som sa zoznamoval s rôznymi ďalšími formami umenia. Nastala potreba “odlepiť“ sa od graffiti ako takých, pretože ma začali, aj keď som s týmto pocitom dlho bojoval, jednoducho obmedzovať. Tak som sa dostal k inštaláciám a intervenciám vo verejnom priestore, skúšal som rôzne iné techniky (maľba, plagátovanie, šablóny), natočil som pár krátkych filmov. Spätne to vidím ako vcelku dlhú cestu hľadania niečoho, čo ma naozaj napĺňa, niečoho, v čom som sa našiel a čím je teraz pre mňa WOOD&ROLL.

 

 

 

 

 

 

 

Pri práci z veľkej miery využívam CNC technológiu a nemalé zastúpenie pri kompletizovaní produktov má aj ručná práca. Na začiatku šla do popredia myšlienka dať možnosť vzniknúť produktom, ktorých základná premisa bude stáť výlučne na mojej myšlienke, tvare a spracovaní. Jednoducho som chcel pretaviť nápady do hmatateľných vecí. Drevo mi zo všetkých materiálov sedí najviac. Baví ma jeho vôňa, druhy, farby. V rodine mal k drevu blízko môj dedo. Ja som si to v podstate ani poriadne neuvedomil, len nedávno mi to sestra nadhodila, takže možno plynie niečo aj z tohto smeru. Jednoducho je to autentický, prírodný a relatívne ľahko obrábateľný materiál. Hmota, ktorej forma pretavená do produktu prirodzene “žije“ svojim životom, spolu s nami prechádza procesom starnutia a my do nej jej užívaním vštepujeme našu životnú stopu. Podaktorí z Vás možno niekde narazili na obúchanú drevenú hračku po rodičoch. “Stretnúť“ niečo také vždy vyvoláva silné pocity, neviem to opísať.

 

 

 

 

 

 

Prvým produktom, ktorý som zrealizoval, bolo obyčajné ramienko na šaty. Mám rád funkčnosť zažitých vecí, som v tomto možno trochu staromódny, ale prax mi ukazuje, že obyčajné veci nie je možné vo veľkej miere nahradiť novým poňatím. Jednoducho ramienko je a bude ramienkom, nech vymyslíte akýkoľvek iný systém, či ho nejakým spôsobom modifikujete. Ľudia sa podľa mojich skúseností vždy vrátia k zažitým postupom  a držia sa ich. Pri tvorbe ma baví práve to, že sa zastavím a zaujme ma pohľad na niečo tak triviálne ako ramienko na šaty. A potom sa pohrám s jeho konečnou podobou. Obdobné nazeranie a výrobné postupy využívam aj pri mojich ďalších produktoch. Sú to napr. tienidla na lampy, resp. celé lustre, kde musím využívať aj iné ako drevené časti. Pristupujem k tomu tak, že sa snažím “neoklamať“ celý koncept myšlienky používaním nejakých prefabrikátov, a preto používam kvalitné komponenty: objímky vyrobené v Dánsku, či textilné káble z Talianska. Pri drevených hračkách, ktoré mám zatiaľ dve, zas stále skicujem ďalšie a snažím sa ísť trochu nevyšliapanými chodníčkami. Snahou je priniesť nový koncept a posúvať klasiku ďalej. Jedným z produktov, ktoré napĺňajú myšlienku tvorivého a hravého ponímania,  sú moje drevené podtácky -  dá sa s nimi “hrať“ na množstvo spôsobov a získavajú tak status niečoho viac než len podložky pod šálku. Osobitou formou je drevený plagát, ktorý vnímam ako umenie a nechcem pri ňom skĺznuť do “pásovky“, preto ich signujem na určitý počet kusov a chcem ísť cestou tvorby stále nových.

 

 

 

 

 

 

Celé je to o tom, že sa učím stále niečo nové a získavam obohacujúce skúsenosti. Procesom tvorby to nekončí, nasleduje cirkus mnohorakých činností. Baví ma fotenie, produkcia, grafika a pod. Všetko to prináša nový vietor do ďalšej práce.  No a výsledkom celého pele-mele sú produkty pre ľudí.

 

 

 

 

 

 

 

Davidove produkty si môžete pozrieť a objednať TU